NGC 6997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6997


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 56 m 30 s
Деклинација +44° 39' 0""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Привиден сјај
(видлив)
10
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 октомври 1786

NGC 6997 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6997 е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10 mag.[2] NGC 6997 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 56 m 30 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +44° 39' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6997 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 85; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3179. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1133.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Alter, G., B. Balazs, and J. Ruprecht, Catalogue of Star Clusters and Associations, 2nd edition. Budapest: Akademiai Kiado, 1970. (5,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]