AX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
AX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 57м &1000000000001250700000012,507с
Деклинација +44° 15′ &1000000000004003300000040,033″
Особености
Спектрален тип C-N5
B−V Боен показател 3.440
Променлив тип Јаглеродна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-6.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −5,036 ± 0,088 млс/г
Дек.: −13,600 ± 0,089 млс/г
Паралакса (π)1.0531 ± 0.0453 млс
Оддалеченост3.100 ± 100 сг
(950 ± 40 пс)
Податоци
Други ознаки
AX Cyg, BD+43 3425, HIP 98190, DO 37913
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

AX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 7,85.