AX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
AX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 57м &1000000000001250700000012,507с
Деклинација +44° 15′ &1000000000004003300000040,033″
Особености
Спектрален типC-N5
B−V боен показател3.440
Променлив типЈаглеродна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-6.0±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −5.036±0.088 mas/yr
Dec.: −13.600±0.089 mas/yr
Паралакса (π)1.0531 ± 0.0453 mas
Растојание3100 ± 100 ly
(950 ± 40 pc)
Податоци
Други ознаки
AX Cyg, BD+43 3425, HIP 98190, DO 37913
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

AX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 7,85.