HD 207088

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 207088
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 45м &1000000000000044500000044,5с[1][2]
Деклинација +35° 51′ &1000000000000002600000026″[1][2]
Привидна величина (V)6.4[1][2]
Особености
Спектрален типG8III[1][2]
U−B боен показател0.71[1][2]
B−V боен показател1[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.71 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -5 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+35 4626,SAO 71675,HD 207088,HR 8320
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 207088 (BD + 35 4626, SAO 71675, HR 8320) — ѕвезда со привидна величина од 6.4, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 45м &1000000000000004450000044.5с и деклинација +35° 51′ &1000000000000002600000026″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.