HD 190918

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1676 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 05м &1000000000005732400000057,324с
Деклинација +35° 47′ &1000000000001815300000018,153″
Особености
Спектрален типWN5+O9I
B−V боен показател0.127
Променлив типВолф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.00±5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.048±0.051 mas/yr
Dec.: −6.716±0.064 mas/yr
Паралакса (π)0.5116 ± 0.0328 mas
Растојание6400 ± 400 ly
(2000 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
V1676 Cyg, BD+35 3953, HIP 99002, SAO 69402
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1676 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.