HD 190918

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1676 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 05м &1000000000005732400000057,324с
Деклинација +35° 47′ &1000000000001815300000018,153″
Особености
Спектрален тип WN5+O9I
B−V Боен показател 0.127
Променлив тип Волф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.00±5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,048 ± 0,051 млс/г
Дек.: −6,716 ± 0,064 млс/г
Паралакса (π)0.5116 ± 0.0328 млс
Оддалеченост6.400 ± 400 сг
(2.000 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
V1676 Cyg, BD+35 3953, HIP 99002, SAO 69402
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1676 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.