Прејди на содржината

HD 188793

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 188793
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 53м &1000000000000035400000035,4с[1][2]
Деклинација +59° 42′ &1000000000000003200000032″[1][2]
Прив. величина (V) 6.06[1][2]
Особености
Спектрален тип A3V[1][2]
U−B Боен показател 0.03[1][2]
B−V Боен показател 0.02[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.03 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -14 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+59 2137,SAO 32093,HD 188793,HR 7611
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 188793 (BD + 59 2137, SAO 32093,HR 7611) — ѕвезда со привидна величина од 6.06, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 53м &1000000000000003539999935,4с и деклинација +59° 42′ &1000000000000003200000032″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.