HD 184927

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1671 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 35м &1000000000003200900000032,009с
Деклинација +31° 16′ &1000000000003593100000035,931″
Особености
Спектрален типB2V
B−V боен показател-0.162
Променлив типВртежна променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.00±4.4 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 5.479±0.088 mas/yr
Dec.: 3.598±0.084 mas/yr
Паралакса (π)1.5292 ± 0.0506 mas
Растојание2130 ± 70 ly
(650 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
V1671 Cyg, BD+30 3645, HIP 96362, SAO 30 3645
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1671 Лебед — вртежна променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,44.