MW Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
MW Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 12м &1000000000002282900000022,829с
Деклинација +32° 52′ &1000000000001784000000017,840″
Особености
Спектрален типF8.5-G2Ib
B−V боен показател1.247
Променлив типДелта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-13.76±0.21 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.514±0.055 mas/yr
Dec.: −5.101±0.069 mas/yr
Паралакса (π)0.6972 ± 0.0388 mas
Растојание4700 ± 300 ly
(1430 ± 80 pc)
Податоци
Други ознаки
MW Cyg, BD+32 3743, HIP 99567, WEB 17818
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

MW Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,45.