Прејди на содржината

MW Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
MW Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 12м &1000000000002282900000022,829с
Деклинација +32° 52′ &1000000000001784000000017,840″
Особености
Спектрален тип F8.5-G2Ib
B−V Боен показател 1.247
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-13.76±0.21 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,514 ± 0,055 млс/г
Дек.: −5,101 ± 0,069 млс/г
Паралакса (π)0.6972 ± 0.0388 млс
Оддалеченост4.700 ± 300 сг
(1.430 ± 80 пс)
Податоци
Други ознаки
MW Cyg, BD+32 3743, HIP 99567, WEB 17818
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

MW Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,45.