Прејди на содржината

V2140 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2140 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 55м &1000000000000049800000049,8с[1][2]
Деклинација +47° 25′ &100000000000000040000004″[1][2]
Прив. величина (V) 5.67[1][2]
Особености
Спектрален тип B8Ia[1][2]
U−B Боен показател -0.33[1][2]
B−V Боен показател 0.47[1][2]
R−I Боен показател 0.39[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.33 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -15 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+46 3111,SAO 50246,HD 199478,HR 8020
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2140 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,67

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.