Прејди на содржината

KELT-9

Од Википедија — слободната енциклопедија
KELT-9
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 31м &1000000000002635300000026,353с
Деклинација +39° 56′ &1000000000001976500000019,765″
Прив. величина (V) 7,56
Особености
Спектрален тип A0 D
Привидна ѕвездена величина (B) 7,59
Привидна величина (J) 7,458
Привидна величина (H) 7,492
Привидна величина (K) 7,482
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 16,728 млс/г
Дек.: 21,478 млс/г
Паралакса (π)4.8625 ± 0.0373 млс
Оддалеченост671 ± 5 сг
(206 ± 2 пс)
Апсолутна величина (MV)1,18
Податоци
Маса2,51 M
Полупречник2,361 R
Температура10.140 K
Други ознаки
HD 195689, HIC 101252, 2MASS J20312634+3956196
Наводи во бази
SIMBAD195689 — податоци
KIC— податоци

KELT-9 — ѕвезда од спектрален тип А во соѕвездието Лебед. Во орбита околу ѕведата е забележана една планета именувана како KELT-9b.

A estrela kelt-9 e seu planeta kelt-9b
Ѕвездата KELT-9 и нејзината планета KELT-9b

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000005000000050м &1000000000050246900000050,2469с, +&1000000000000004800000048° &1000000000000000400000004′ &1000000000005108500000051,085″

A estrela kelt-9 e seu planeta kelt-9b
Ѕвездата KELT-9 и нејзината планета KELT-9b