Прејди на содржината

ZZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
ZZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 23м &1000000000005290600000052,906с
Деклинација +46° 55′ &1000000000001453400000014,534″
Особености
Спектрален тип F7
Променлив тип алголски
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 34,168 ± 0,048 млс/г
Дек.: 21,351 ± 0,050 млс/г
Паралакса (π)4.1397 ± 0.0342 млс
Оддалеченост788 ± 7 сг
(242 ± 2 пс)
Податоци
Други ознаки
ZZ Cyg, AG+46 1629, AN 193.1906, CSI+46-20222
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

ZZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,98.