ZZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ZZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 23м &1000000000005290600000052,906с
Деклинација +46° 55′ &1000000000001453400000014,534″
Особености
Спектрален типF7
Променлив типАлголида
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 34.168±0.048 mas/yr
Dec.: 21.351±0.050 mas/yr
Паралакса (π)4.1397 ± 0.0342 mas
Растојание788 ± 7 ly
(242 ± 2 pc)
Податоци
Други ознаки
ZZ Cyg, AG+46 1629, AN 193.1906, CSI+46-20222
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

ZZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,98.