HD 192987

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 192987
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 16м &1000000000000028200000028,2с[1][2]
Деклинација +37° 3′ &1000000000000002300000023″[1][2]
Прив. величина (V) 6.48[1][2]
Особености
Спектрален тип B6III[1][2]
U−B Боен показател -0.41[1][2]
B−V Боен показател -0.09[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+36 3978,SAO 69725,HD 192987,HR 7757
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192987 (BD + 36 3978, SAO 69725, HR 7757) — ѕвезда со привидна величина од 6.48, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 16м &1000000000000002819999928,2с и деклинација +37° 03′ &1000000000000002300000023″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.