Прејди на содржината

HD 199870

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 199870
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 58м &1000000000000019500000019,5с[1][2]
Деклинација +44° 28′ &1000000000000001800000018″[1][2]
Прив. величина (V) 5.55[1][2]
Особености
Спектрален тип K0IIIbFe-0.5[1][2]
U−B Боен показател 0.83[1][2]
B−V Боен показател 0.97[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.83 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -23 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.016 млс
Други ознаки
BD+43 3777,SAO 50298,HD 199870,HR 8035
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 199870 (BD + 43 3777, SAO 50298, HR 8035) — ѕвезда со привидна величина од 5.55, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 58м &1000000000000001950000019,5с и деклинација +44° 28′ &1000000000000001800000018″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.