V1504 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1504 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 28м &1000000000005645100000056,451с
Деклинација +43° 05′ &1000000000003707700000037,077″
Особености
Променлив тип Џуџеста нова
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −0,222 ± 0,092 млс/г
Дек.: 11,123 ± 0,137 млс/г
Паралакса (π)1.8973 ± 0.0479 млс
Оддалеченост1.720 ± 40 сг
(530 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
V1504 Cyg, KIC 7446357, SBC9 2428, CSV 4693
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1504 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 15,805.