V1504 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1504 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 28м &1000000000005645100000056,451с
Деклинација +43° 05′ &1000000000003707700000037,077″
Особености
Променлив типЏуџеста нова
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −0.222±0.092 mas/yr
Dec.: 11.123±0.137 mas/yr
Паралакса (π)1.8973 ± 0.0479 mas
Растојание1720 ± 40 ly
(530 ± 10 pc)
Податоци
Други ознаки
V1504 Cyg, KIC 7446357, SBC9 2428, CSV 4693
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1504 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 15,805.