NGC 6894

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6894
{{{опис}}}
Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 16 м 24 с
Деклинација +30° 33' 57""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Физички податоци
Привидни димензии 0,92' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 јули 1784
Други ознаки PK 69-2.1, CS=15.8

NGC 6894планетарна маглина во соѕвездието Лебед, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6894 се споменува и како PK 69-2.1, CS=15.8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 17 јули 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6894 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m.[2] NGC 6894 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,92'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 16 м 24 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 33' 57"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6894 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 119; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2672. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 332.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]