Прејди на содржината

HD 187372

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 187372
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 47м &1000000000000026800000026,8с[1][2]
Деклинација +47° 54′ &1000000000000002800000028″[1][2]
Прив. величина (V) 6.12[1][2]
Особености
Спектрален тип M2III[1][2]
U−B Боен показател 1.99[1][2]
B−V Боен показател 1.64[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.99 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 3 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+47 2916,SAO 48842,HD 187372,HR 7547
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 187372 (BD + 47 2916, SAO 48842, HR 7547) — ѕвезда со привидна величина од 6.12, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 47м &1000000000000002660000026,6с и деклинација +47° 54′ &1000000000000002800000028″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.