Омега1 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омега1 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 30м &1000000000035411600000003,54116с[1]
Деклинација +48° 57′ &1000000000005644600000005,6446″[1]
Прив. величина (V) +4.94[2]
Особености
Спектрален тип B2.5 IV[3]
U−B Боен показател −0.68[2]
B−V Боен показател −0.09[2]
Променлив тип бета-кефеида[4]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−21,9 ± 2,0[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +10.63[1] млс/г
Дек.: +7.22[1] млс/г
Паралакса (π)3.59 ± 0.18[1] млс
Оддалеченост910 ± 50 сг
(280 ± 10 пс)
Апсолутна величина (MV)−2.28[6]
Податоци
Маса8,1 ± 0,2[3] M
Сјајност972[7] L
Сјајност (болометричка)5,924[8] L
Температура19,525[8] K
Вртежна брзина (v sin i)145[9] км/с
Други ознаки
ω1 Cyg, 45 Лебед, BD+48° 3142, FK5 3641, HD 195556, HIP 101138, HR 7844, SAO 49712, V2014 Лебед.[10]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Омега1 Лебед, латинизирано од ω1 ЛебедБајерова ознака за единствената[11] ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Може да се забележи со човековото око со привидна величина од 4,94.[2] Според измерената годишна паралакса од 3,59 лмс,[1] што пак одговара на растојание од 950 светлосни година од Сонцето. Споредено со нејзините соседи, оваа ѕвезда има сопствена брзина од 25,7 ± 2,2 км/с.[5]

Станува збор за развиена подџиновска ѕвезда од спектрален тип B2.5 IV.[3] Телтинг и неговите соработници сметаат со голема сигурност дека станува збор за бета-кефеида, поради редовните пулсирања во спектарот при изведувањето ан високоразделната спектроскопија објавена во 2006 година.[4] нејзинот сјај се менува неправилно за преивидна величина од 0,034 на секои 1,137 денови.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 van Leeuwen, F. (2007), „Validation of the new Hipparcos reduction“, Astronomy and Astrophysics, 474 (2): 653–664, arXiv:0708.1752, Bibcode:2007A&A...474..653V, doi:10.1051/0004-6361:20078357.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Mermilliod, J.-C. (1986), „Compilation of Eggen's UBV data, transformed to UBV (unpublished)“, Catalogue of Eggen's UBV data, SIMBAD, Bibcode:1986EgUBV........0M.
 3. 3,0 3,1 3,2 Tetzlaff, N.; и др. (2011), „A catalogue of young runaway Hipparcos stars within 3 kpc from the Sun“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 410: 190, arXiv:1007.4883, Bibcode:2011MNRAS.410..190T, doi:10.1111/j.1365-2966.2010.17434.x.
 4. 4,0 4,1 Telting, J. H.; и др. (June 2006), „A high-resolution spectroscopy survey of β Cephei pulsations in bright stars“, Astronomy and Astrophysics, 452 (3): 945–953, Bibcode:2006A&A...452..945T, doi:10.1051/0004-6361:20054730.
 5. 5,0 5,1 Bobylev, V. V.; Bajkova, A. T. (August 2013), „Galactic kinematics from a sample of young massive stars“, Astronomy Letters, 39 (8): 532–549, arXiv:1307.1677, Bibcode:2013AstL...39..532B, doi:10.1134/S106377371308001X.
 6. Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 7. McDonald, I.; и др. (2012), „Fundamental Parameters and Infrared Excesses of Hipparcos Stars“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 427 (1): 343–57, arXiv:1208.2037, Bibcode:2012MNRAS.427..343M, doi:10.1111/j.1365-2966.2012.21873.x.
 8. 8,0 8,1 Hohle, M. M.; и др. (April 2010), „Masses and luminosities of O- and B-type stars and red supergiants“, Astronomische Nachrichten, 331 (4): 349, arXiv:1003.2335, Bibcode:2010AN....331..349H, doi:10.1002/asna.200911355.
 9. Abt, Helmut A.; Levato, Hugo; Grosso, Monica (July 2002), „Rotational Velocities of B Stars“, The Astrophysical Journal, 573 (1): 359–365, Bibcode:2002ApJ...573..359A, doi:10.1086/340590.
 10. „* ome01 Cyg -- Pulsating variable Star“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2017-02-22. (англиски)
 11. Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
 12. Lefèvre, L.; и др. (2009), „A systematic study of variability among OB-stars based on HIPPARCOS photometry“, Astronomy and Astrophysics, 507 (2): 1141, Bibcode:2009A&A...507.1141L, doi:10.1051/0004-6361/200912304.