HD 190227

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 190227
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 02м &1000000000004881300000048,813с
Деклинација +31° 57′ &1000000000003179100000031,791″
Прив. величина (V) 6,378
Особености
Спектрален тип K1III
B−V Боен показател 1,2
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-25.70±0.14 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 10,832 ± 0,036млс/г
Дек.: 12,666 ± 0,040 млс/г
Паралакса (π)3.3641 ± 0.0249 млс
Оддалеченост970 ± 7 сг
(297 ± 2 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+31 3905, HIP 98701, SAO 69307
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 190227 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,378.