HD 190227

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 190227
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 02м &1000000000004881300000048,813с
Деклинација +31° 57′ &1000000000003179100000031,791″
Привидна величина (V)6,378
Особености
Спектрален типK1III
B−V боен показател1,2
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-25.70±0.14 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 10.832±0.036mas/yr
Dec.: 12.666±0.040 mas/yr
Паралакса (π)3.3641 ± 0.0249 mas
Растојание970 ± 7 ly
(297 ± 2 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+31 3905, HIP 98701, SAO 69307
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 190227 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,378.