Прејди на содржината

26 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
26 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 01м &1000000000215648500000021,56485с[1]
Деклинација +50° 06′ &1000000000016891200000016,8912″[1]
Прив. величина (V) 5.12[2]
Особености
Развојна фаза џин
Спектрален тип G8 III[3]
B−V Боен показател 1.122[4]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−0,25 ± 0,16[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +15.520[1] млс/г
Дек.: +5.805[1] млс/г
Паралакса (π)7.2271 ± 0.0853[1] млс
Оддалеченост451 ± 5 сг
(138 ± 2 пс)
Апсолутна величина (MV)−0.56[5]
Податоци
Маса2.44[6] M
Полупречник22.27[6] R
Површ. грав. (log g)2.50[4]
Сјајност204.8[6] L
Температура4,700[4] K
Вртежна брзина (v sin i)3.63[4] км/с
Други ознаки
e Cyg, 26 Cyg, BD+49°3158, HD 190147, HIP 98571, HR 7660, SAO 49098, ADS 13278, WDS J20014+5006, 2MASS J20012157+5006167[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

26 Лебед – обична[8] ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Нејзината Бајерова ознака е e Лебед, додека Флемстидовата е 26 Лебед. Оваа ѕвезда е видлива со голо око како бледа, жолтеникава точка светлина со привидна ѕвездена величина од 5,12.[2] Се наоѓа на растојание од Сонцето од околу 451 светлосна годинаs (138 пс),[1] според мерења на паралаксата. Радијалната брзина е скоро занемарлива, измерена −0,3 км/с.[1]

Овој објект е еволуирана џиновска ѕвезда со ѕвездена класификација of G8 III;[3] ѕвезда која го користела своето водородно јадро и ја напуштила главната низа. Најверојатно таа е (88% веројатност) на хоризонталната гранка, во кој случај според ѕвезденото моделирање проценката е дека нејзината маса е 2,44 пати поголема од Сончевата маса, а нејзиниот полупречник е 22 пати поголем од Сончевиот полупречник.[6] Зрачи 205[6] пати повеќе од the Сончевата сјајност од нејзината проширена фотосфера на делотворна температура од 4.700 K.[4]

Оваа ѕвезда има визуелен придружник со величина 8,94 на аголно растојание од 41,6 лс долж положбен агол од 150°, во 2014 година.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  2. 2,0 2,1 Fernie, J. D. (1983). „New UBVRI photometry for 900 supergiants“. Astrophysical Journal Supplement Series. 52: 7. Bibcode:1983ApJS...52....7F. doi:10.1086/190856.
  3. 3,0 3,1 Abt, Helmut A. (2008). „Visual Multiples. IX. MK Spectral Types“. The Astrophysical Journal Supplement Series. 176: 216–217. Bibcode:2008ApJS..176..216A. doi:10.1086/525529.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Hekker, S.; Meléndez, J. (2007). „Precise radial velocities of giant stars. III. Spectroscopic stellar parameters“. Astronomy and Astrophysics. 475 (3): 1003. arXiv:0709.1145. Bibcode:2007A&A...475.1003H. doi:10.1051/0004-6361:20078233.
  5. Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Stock, Stephan; и др. (August 2018). „Precise radial velocities of giant stars. X. Bayesian stellar parameters and evolutionary stages for 372 giant stars from the Lick planet search“. Astronomy & Astrophysics. 616: 15. arXiv:1805.04094. Bibcode:2018A&A...616A..33S. doi:10.1051/0004-6361/201833111. A33.
  7. „26 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  8. Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
  9. Mason, B. D.; и др. (2014), The Washington Visual Double Star Catalog, Bibcode:2001AJ....122.3466M, doi:10.1086/323920, Посетено на 2015-07-22