Прејди на содржината

HD 203454

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 203454
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 21м &100000000000000140000001,4с[1][2]
Деклинација +40° 20′ &1000000000000004400000044″[1][2]
Прив. величина (V) 6.4[1][2]
Особености
Спектрален тип F8V[1][2]
U−B Боен показател -0.01[1][2]
B−V Боен показател 0.53[1][2]
R−I Боен показател 0.34[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.01 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 1 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.034 млс
Други ознаки
BD+39 4529,SAO 50739,HD 203454,HR 8170
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 203454 (BD + 39 4529, SAO 50739, HR 8170) — ѕвезда со привидна величина од 6.4, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 21м &1000000000000000139999901,4с и деклинација +40° 20′ &1000000000000004400000044″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.