Прејди на содржината

HD 196379

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 196379
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 34м &1000000000000050400000050,4с[1][2]
Деклинација +51° 51′ &1000000000000001500000015″[1][2]
Прив. величина (V) 6.11[1][2]
Особености
Спектрален тип A9II[1][2]
U−B Боен показател 0.42[1][2]
B−V Боен показател 0.41[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+51 2895,SAO 32709,HD 196379,HR 7876
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 196379 (BD + 51 2895, SAO 32709 HR 7876) — ѕвезда со привидна величина од 6.11, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 34м &1000000000000005039999950,4с и деклинација +51° 51′ &1000000000000001500000015″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.