DM Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
DM Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 21м &1000000000001154100000011,541с
Деклинација +32° 11′ &1000000000002870600000028,706″
Особености
Спектрален тип F2.5
Променлив тип Лирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-25.0±10 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 1.018±0.985 млс/г
Дек.: −2.129±1.288 млс/г
Паралакса (π)0.9652 ± 0.0507 млс
Оддалеченост3.400 ± 200 сг
(1.040 ± 50 пс)
Податоци
Други ознаки
DM Cyg, GCRV 13432, NSVS 8702063, WEB 19147
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

DM Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,63.