X Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
X Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 43м &1000000000000024200000024,2с[1][2]
Деклинација +35° 35′ &1000000000000001600000016″[1][2]
Привидна величина (V)6.47[1][2]
Особености
Спектрален типF7Ib-G8Ib[1][2]
U−B боен показател0.99[1][2]
B−V боен показател1.23[1][2]
R−I боен показател0.64[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.99 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 10 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)-0.008 mas
Други ознаки
BD+35 4234,SAO 70423,HD 197572,HR 7932
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

X Лебед (BD+35 4234, HD 197572, SAO 70423, HR 7932) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,47, при ректасцензија 20ч 43м &1000000000000002419999924.2с и деклинација +35° 35′ &1000000000000001600000016″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.