Кси Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кси Лебед
Местоположба на Кси Лебед (заокружена)
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 04м &1000000000000558600000055,86с[1]
Деклинација +43° 55′ &1000000000000040300000040,3″[1]
Прив. величина (V) 3,73[2]
Особености
Спектрален тип K4:Ib- + A1,5V[3]
U−B Боен показател +1,78[2]
B−V Боен показател +1,66[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-19,10[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +7,97[1] млс/г
Дек.: +0,,06[1] млс/г
Паралакса (π)3.87 ± 0.16[1] млс
Оддалеченост361[3] пс
Апсолутна величина (MV)−4,3/+1,3[3]
Орбита[5]
Период (P)6.750 ± 200 дена
Голема полуоска (a)~766 R
Занесеност (e)0,25 ± 0,07
Наклон (i)~50°
Податоци
Primary
Маса~8[5] M
Полупречник200[5] R
Површ. грав. (log g)1,00[6]
Сјајност5,303[7] L
Температура3,920[6] K
Secondary
Маса~2.5[5] M
Други ознаки
62 Cygni, FK5 792, GC 29459, HIP 104060, HR 8079, HD 200905, SAO 50424
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Кси Лебед (ξ Лебед, ξ Cygni) — спектроскопски двојна ѕвезда од соѕвездието Лебед. Има привидна величина од 3,73 и се наоѓа на далечина од 1.200 светлосни години (360 парсеци).

Системот содржи две ѕвезди кои прават круг околу малку издолжена орбита на секои 18 години. Главната ѕвезда е суперџин од приближен тип K4, додека пак споредната е ѕведа од главната низа со спектрален тип A1,5. Суперџиновската дава ѕвездени ветришта со брзина од 50 км/с, но со различна брзина и различни јачини во поединечните линии.[5]

ξ Лебед е во видното поле на вселенското летало „Кеплер“, но истото нема пронајдено планети.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (November 2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357.
  2. 2,0 2,1 2,2 Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237: 0. Bibcode:2002yCat.2237....0D.
  3. 3,0 3,1 3,2 Ginestet, N.; Carquillat, J. M. (2002). „Spectral Classification of the Hot Components of a Large Sample of Stars with Composite Spectra, and Implication for the Absolute Magnitudes of the Cool Supergiant Components“. The Astrophysical Journal Supplement Series. 143 (2): 513. Bibcode:2002ApJS..143..513G. doi:10.1086/342942.
  4. Famaey, B.; и др. (January 2005), „Local kinematics of K and M giants from CORAVEL/Hipparcos/Tycho-2 data. Revisiting the concept of superclusters“, Astronomy and Astrophysics, 430 (1): 165–186, arXiv:astro-ph/0409579, Bibcode:2005A&A...430..165F, doi:10.1051/0004-6361:20041272
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Reimers, D.; Schroeder, K.-P. (1989). „Observations of modulation and phase displacement of the stellar wind in six red giant spectroscopic binaries“. Astronomy and Astrophysics. 214: 261. Bibcode:1989A&A...214..261R.
  6. 6,0 6,1 Hekker, S.; Meléndez, J. (2007). „Precise radial velocities of giant stars. III. Spectroscopic stellar parameters“. Astronomy and Astrophysics. 475 (3): 1003. arXiv:0709.1145. Bibcode:2007A&A...475.1003H. doi:10.1051/0004-6361:20078233.
  7. McDonald, I.; Zijlstra, A. A.; Boyer, M. L. (2012). „Fundamental parameters and infrared excesses of Hipparcos stars“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 427: 343. arXiv:1208.2037. Bibcode:2012MNRAS.427..343M. doi:10.1111/j.1365-2966.2012.21873.x.
  8. Molenda-Żakowicz, J.; Sousa, S. G.; Frasca, A.; Uytterhoeven, K.; Briquet, M.; Van Winckel, H.; Drobek, D.; Niemczura, E.; Lampens, P.; Lykke, J.; Bloemen, S.; Gameiro, J. F.; Jean, C.; Volpi, D.; Gorlova, N.; Mortier, A.; Tsantaki, M.; Raskin, G. (2013). „Atmospheric parameters of 169 F-, G-, K- and M-type stars in the Kepler field“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 434 (2): 1422. arXiv:1306.6011. Bibcode:2013MNRAS.434.1422M. doi:10.1093/mnras/stt1095.