V1743 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1743 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 10м &1000000000004958800000049,588с19 33 41.605
Деклинација +47° 48′ &1000000000004719500000047,195″ 49 15 44.345
Особености
Спектрален типM4.5III
B−V боен показател1.545
Променлив типДолгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.32±0.64 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 2.663±0.286 mas/yr
Dec.: −11.705±0.317 mas/yr
Паралакса (π)2.7912 ± 0.1584 mas
Растојание1.170 ± 70 ly
(360 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
V1743 Cyg, BD+48 2914, HIP 96198, SAO 48589
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1743 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,96.