Прејди на содржината

V1743 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
49 15 44.345
V1743 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 10м &1000000000004958800000049,588с19 33 41.605
Деклинација +47° 48′ &1000000000004719500000047,195″
Особености
Спектрален тип M4.5III
B−V Боен показател 1.545
Променлив тип Долгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.32±0.64 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 2,663 ± 0,286 млс/г
Дек.: −11,705 ± 0,317 млс/г
Паралакса (π)2.7912 ± 0.1584 млс
Оддалеченост1.170 ± 70 сг
(360 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
V1743 Cyg, BD+48 2914, HIP 96198, SAO 48589
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1743 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,96.