HD 184875

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 184875
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 34м &1000000000000041200000041,2с[1][2]
Деклинација +42° 24′ &1000000000000004600000046″[1][2]
Прив. величина (V) 5.35[1][2]
Особености
Спектрален тип A2V[1][2]
U−B Боен показател 0.09[1][2]
B−V Боен показател 0.05[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.09 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 2 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.001 ± 0.1074 млс
Други ознаки
BD+42 3386,SAO 48601,HD 184875,HR 7444
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 184875 (BD + 42 3386, SAO 48601,HR 7444) — ѕвезда со привидна величина од 5,3, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 34м &1000000000000004120000041,2с и деклинација +42° 24′ &1000000000000004600000046″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.