Прејди на содржината

BD+40° 4124

Од Википедија — слободната енциклопедија
BD+40° 4124
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000002824100000028,241с
Деклинација +41° 21′ &1000000000005152700000051,527″
Прив. величина (V) 10.62
Особености
Спектрален тип B2Ve C
Привидна ѕвездена величина (K) 5,766
Привидна величина (J) 7,904
Привидна величина (H) 6,792
Привидна величина (R) 10,510
Привидна величина (B) 11,36
Привидна величина (U) 11,11
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −2,402 ± 0,044 млс/г
Дек.: −5,774 ± 0,048 млс/г
Паралакса (π)1.0924 ± 0.0312 млс
Оддалеченост2.990 ± 90 сг
(920 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
V* V1685 Cyg, FMC 45, HBC 689, IRAS 20187+4111, HIP 100289
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

BD+40° 4124Хербигова Ae/Be-ѕвезда во соѕвездието Лебед.