BD+40° 4124

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
BD+40° 4124
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000002824100000028,241с
Деклинација +41° 21′ &1000000000005152700000051,527″
Привидна величина (V)10.62
Особености
Спектрален типB2Ve C
Привидна величина (K)5,766
Привидна величина (J)7,904
Привидна величина (H)6,792
Привидна величина (R)10,510
Привидна величина (B)11,36
Привидна величина (U)11,11
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −2.402±0.044 mas/yr
Dec.: −5.774±0.048 mas/yr
Паралакса (π)1.0924 ± 0.0312 mas
Растојание2990 ± 90 ly
(920 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
V* V1685 Cyg, FMC 45, HBC 689, IRAS 20187+4111, HIP 100289
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

BD+40° 4124Хербигова Ae/Be ѕвезда во соѕвездието Лебед.