Прејди на содржината

HD 185955

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 185955
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 39м &1000000000000034400000034,4с[1][2]
Деклинација +45° 57′ &1000000000000002900000029″[1][2]
Прив. величина (V) 6.2[1][2]
Особености
Спектрален тип G8-K0II-III[1][2]
U−B Боен показател 0.55[1][2]
B−V Боен показател 0.9[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.55 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -10 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+45 2940,SAO 48697,HD 185955,HR 7487
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 185955 (BD + 45 2940, SAO 48697, HR 7487) — ѕвезда со привидна величина од 6.2, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 39м &1000000000000003439999934,4с и деклинација +45° 57′ &1000000000000002900000029″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.