Кеплер-66

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кеплер-66
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 35м &1000000000055574300000055,5743с[1]
Деклинација +46° 41′ &1000000000001595700000015,957″[1]
Привидна величина (V)15,3
Особености
Спектрален типG0V
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −3.443±0.049[1] mas/yr
Dec.: −8.784±0.045[1] mas/yr
Паралакса (π)0.8030 ± 0.0256[1] mas
Растојание4100 ± 100 ly
(1250 ± 40 pc)
Податоци
Маса1,038 ± 0,044 M
Полупречник0,966 ± 0,042 R
Температура5.962 ± 79 K K
Вртење10.527±0.011 days[2]
Старост1 ± 0,17 Гг.
Други ознаки
KOI-1958, KIC 9836149[3]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

Кеплер-66 — ѕвезда со малку поголема маса од Сонцето во расеаното јато NGC 6811 во соѕвездието Лебед. Околу ѕвездата е потврдена една планета, малку помала од Нептун, чие открите е објавено во 2013 година.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Планетарен систем Кеплер-66
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b 0,31 MJ 0,1352 17,815815 2,799976578 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A. (август 2018 г). 'Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S.. Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators. „The Astrophysical Journal Letters“ том  775 (1): L11. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11. Bibcode2013ApJ...775L..11M. 
  3. „KOI-1958“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. конс. 14 February 2018.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]