Прејди на содржината

Кеплер-66

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-66
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 35м &1000000000055574300000055,5743с[1]
Деклинација +46° 41′ &1000000000001595700000015,957″[1]
Прив. величина (V) 15,3
Особености
Спектрален тип G0V
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −3,443 ± 0,049[1] млс/г
Дек.: −8,784 ± 0,045[1] млс/г
Паралакса (π)0.8030 ± 0.0256[1] млс
Оддалеченост4.100 ± 100 сг
(1.250 ± 40 пс)
Податоци
Маса1,038 ± 0,044 M
Полупречник0,966 ± 0,042 R
Температура5.962 ± 79 K K
Вртење10,527 ± 0,011[2]
Старост1 ± 0,17 Гг.
Други ознаки
KOI-1958, KIC 9836149[3]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

Кеплер-66 — ѕвезда со малку поголема маса од Сонцето во расеаното јато NGC 6811 во соѕвездието Лебед. Околу ѕвездата е потврдена една планета, малку помала од Нептун, чие открите е објавено во 2013 година.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Планетарен систем Кеплер-66
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,31 MJ 0,1352 17,815815 2,799976578 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S. (2013). „Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators“. The Astrophysical Journal Letters. 775 (1). L11. arXiv:1308.1845. Bibcode:2013ApJ...775L..11M. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11.
  3. „KOI-1958“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 14 February 2018. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]