HD 206749

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 206749
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 43м &100000000000000640000006,4с[1][2]
Деклинација +41° 9′ &1000000000000001800000018″[1][2]
Прив. величина (V) 5.49[1][2]
Особености
Спектрален тип M2IIIab[1][2]
U−B Боен показател 1.96[1][2]
B−V Боен показател 1.59[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+40 4623,SAO 51221,HD 206749,HR 8306
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 206749 (BD + 40 4623, SAO 51221, HR 8306) — ѕвезда со привидна величина од 5.49, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 43м &1000000000000000640000006,4с и деклинација +41° 09′ &1000000000000001800000018″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.