Прејди на содржината

HD 189066

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 189066
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 56м &1000000000000044200000044,2с[1][2]
Деклинација +36° 15′ &100000000000000030000003″[1][2]
Прив. величина (V) 6.02[1][2]
Особености
Спектрален тип B5IV[1][2]
U−B Боен показател -0.59[1][2]
B−V Боен показател -0.15[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.59 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -23 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+35 3878,SAO 69129,HD 189066,HR 7620
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189066 (BD + 35 3878, SAO 69129, HR 7620) — ѕвезда со привидна величина од 6.02, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 56м &1000000000000004420000044,2с и деклинација +36° 15′ &1000000000000000300000003″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.