Прејди на содржината

Кеплер-29

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-29
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 53м &1000000000023602000000023,6020с[2]
Деклинација +47° 29′ &1000000000002843600000028,436″[2]
Прив. величина (V) 15,306[3]
Особености
Спектрален тип G5V[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 6,326 ± 0,069[2] млс/г
Дек.: 16,226 ± 0,049[2] млс/г
Паралакса (π)1.1739 ± 0.0377[2] млс
Оддалеченост2.780 ± 90 сг
(850 ± 30 пс)
Податоци
Маса1.00 ± 0.12[3] M
Полупречник0.96 ± 0.14[3] R
Сјајност[3] L
Температура5750 ± 250[3] K
Вртежна брзина (v sin i)4 ± 2[3] км/с
Други ознаки
KOI-738, KIC 10358759
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-29ѕвезда налик на Сонцето во северното соѕвездие Лебед. Сместена е на небесните координати: ректасцензија 19ч 53м &1000000000002359800000023,598с} и деклинација +47° 29′ &1000000000002841100000028,411″.[5] Со привидна величина од 15,036,[3] оваа ѕвезда е премногу темна за да се види со човеково око. Ѕвездата е сончеволика, и има маса, полупречник и температура како Сонцето. Моментално староста на ѕвездата не е определена поради големото растојание од 2.780 светлосни години (850 парсеци). Од 2016 година не се забележани вонсончеви планети налик на Јупитер со маси од 0,9–1,4 MJ на растојанија од 5 ае. [6]

Планетарен систем Кеплер-29[4]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,4 MJ 0,09 10,336
c 0,4 MJ 0,11 13,2907 1,451 R
Компаративни димензии Земja, Kepler-29 b и Juпитер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-30b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-29“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2012-04-26, Посетено на 2011-12-06
  5. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-12.
  6. Open Exoplanet Catalogue, Kepler-29

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000005300000053м &1000000000002359800000023,598с, +&1000000000000004700000047° &1000000000000002900000029′ &1000000000000284100000028,41″