Кеплер-29

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кеплер-29
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 53м &1000000000023602000000023,6020с[2]
Деклинација +47° 29′ &1000000000002843600000028,436″[2]
Привидна величина (V)15,306[3]
Особености
Спектрален типG5V[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 6.326±0.069[2] mas/yr
Dec.: 16.226±0.049[2] mas/yr
Паралакса (π)1.1739 ± 0.0377[2] mas
Растојание2780 ± 90 ly
(850 ± 30 pc)
Податоци
Маса1.00 ± 0.12[3] M
Полупречник0.96 ± 0.14[3] R
Сјајност[3] L
Температура5750 ± 250[3] K
Вртежна брзина (v sin i)4 ± 2[3] км/с
Други ознаки
KOI-738, KIC 10358759
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-29ѕвезда налик на Сонцето во северното соѕвездие Лебед. Сместена е на небесните координати: ректасцензија 19ч 53м &1000000000002359800000023,598с} и деклинација +47° 29′ &1000000000002841100000028,411″.[5] Со привидна величина од 15,036,[3] оваа ѕвезда е премногу темна за да се види со човеково око. Ѕвездата е сончеволика, и има маса, полупречник и температура како Сонцето. Моментално староста на ѕвездата не е определена поради големото растојание од 2.780 светлосни години (850 парсеци). Од 2016 година не се забележани вонсончеви планети налик на Јупитер со маси од 0,9–1,4 MJ на растојанија од 5 АЕ. [6]

Планетарен систем Кеплер-29[4]
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b 0,4 MJ 0,09 10,336
c 0,4 MJ 0,11 13,2907 1,451 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, конс. 2011-12-15 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A. (август 2018 г). 'Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-30b, NASA Ames Research Center, конс. 2011-12-06 
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-29“, Extrasolar Planets Encyclopaedia (Paris Observatory), Архивирано од изворникот на 2012-04-26, конс. 2011-12-06 
  5. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. 
  6. Open Exoplanet Catalogue, Kepler-29

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000005300000053м &1000000000002359800000023,598с, +&1000000000000004700000047° &1000000000000002900000029′ &1000000000000284100000028,41″