Прејди на содржината

HD 185264

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 185264
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 35м &1000000000000055900000055,9с[1][2]
Деклинација +50° 14′ &1000000000000001900000019″[1][2]
Прив. величина (V) 6.52[1][2]
Особености
Спектрален тип G9III[1][2]
U−B Боен показател 0.84[1][2]
B−V Боен показател 1.06[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.84 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 8 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+49 3059,SAO 31804,HD 185264,HR 7465
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 185264 (BD + 49 3059, SAO 31804,HR 7465) — ѕвезда со привидна величина од 6.52, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 35м &1000000000000005589999955,9с и деклинација +50° 14′ &1000000000000001900000019″

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.