V1154 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1154 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 48м &1000000000001546600000015,466с
Деклинација +43° 07′ &1000000000003695900000036,959″
Особености
Спектрален тип G0
B−V Боен показател 0.810
Променлив тип Кефеида
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −1,609 ± 0,039 млс/г
Дек.: −3,601 ± 0,042 млс/г
Паралакса (π)0.4134 ± 0.0234 млс
Оддалеченост7.900 ± 400 сг
(2.400 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
V1154 Cyg, BD+42 3471, HIP 97439, SAO 48854
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1154 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,14.