V1154 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1154 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 48м &1000000000001546600000015,466с
Деклинација +43° 07′ &1000000000003695900000036,959″
Особености
Спектрален типG0
B−V боен показател0.810
Променлив типКефеида
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −1.609±0.039 mas/yr
Dec.: −3.601±0.042 mas/yr
Паралакса (π)0.4134 ± 0.0234 mas
Растојание7900 ± 400 ly
(2400 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
V1154 Cyg, BD+42 3471, HIP 97439, SAO 48854
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1154 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,14.