Прејди на содржината

NGC 6811

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6811
{{{опис}}}
Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 37 м 9,6 с
Деклинација +46° 22' 32""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV3p
Привиден сјај
(видлив)
6,8
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 август 1829
Други ознаки OCL 185

NGC 6811расеано ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6811 се споменува и како OCL 185.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 29 август 1829 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6811 е од видот IV3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,8 m.[2] NGC 6811 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 37 м 9,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +46° 22' 32"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6811 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 84; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3556. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 283.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]