V1028 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1028 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 00м &1000000000000565900000056,59с
Деклинација +56° 56′ &1000000000000037200000037,2″
Особености
Променлив тип Џуџеста нова
Астрометрија
Податоци
Други ознаки
V1028 Cyg, SV* SON 7854, AAVSO 1958+56
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1028 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 13,00.