Прејди на содржината

HD 196134

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 196134
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 33м &1000000000000048400000048,4с[1][2]
Деклинација +41° 46′ &1000000000000002000000020″[1][2]
Прив. величина (V) 6.49[1][2]
Особености
Спектрален тип K0III-IV[1][2]
U−B Боен показател 0.78[1][2]
B−V Боен показател 1[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+41 3805,SAO 49796,HD 196134,HR 7867
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 196134 (BD + 41 3805, SAO 49796 HR 7867) — ѕвезда со привидна величина од 6.49, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 33м &1000000000000004839999948,4с и деклинација +41° 46′ &1000000000000002000000020″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.