WR 138

Од Википедија — слободната енциклопедија
WR 138
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 17м &1000000000000002600000000,026с
Деклинација +37° 25′ &10000000000023780000000023,780″
Особености
Развојна фаза Волф-Рајеова
Спектрален тип WN5-w+B
U−B Боен показател −0.53
B−V Боен показател 0.28
Променлив тип Волф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -2.614±0.079 млс/г
Дек.: -5.121±0.087 млс/г
Паралакса (π)0.3681 ± 0.0434 млс
Оддалеченостприб. 9.000 сг
(приб. 2.700 пс)
Податоци
Други ознаки
HD 193077, DO 18812, Hen 3-1866, HIP 99982, JP11 3214, SBC9 1219
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 138Волф-Рајеова ѕвезда во соѕвездието Лебед