Прејди на содржината

HD 188149

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 188149
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 52м &1000000000000016300000016,3с[1][2]
Деклинација +36° 25′ &1000000000000005600000056″[1][2]
Прив. величина (V) 6.1[1][2]
Особености
Спектрален тип K4III[1][2]
U−B Боен показател 1.62[1][2]
B−V Боен показател 1.43[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.62 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -21 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+36 3744,SAO 69004,HD 188149,HR 7583
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 188149 (BD + 36 3744, SAO 69004,HR 7583) — ѕвезда со привидна величина од 6.1, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 52м &1000000000000001630000016,3с и деклинација +536° 25′ &1000000000000005600000056″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.