71 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
71 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 29м &1000000000269499500000026,94995с[1]
Деклинација +46° 32′ &1000000000026102400000026,1024″[1]
Прив. величина (V) 5.22[2]
Особености
Спектрален тип K0− III[3]
B−V Боен показател 0,965 ± 0,004[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−21,54 ± 0,10[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +43.048[1] млс/г
Дек.: +104.683[1] млс/г
Паралакса (π)15.4057 ± 0.1077[1] млс
Оддалеченост212 ± 1 сг
(64,9 ± 0,5 пс)
Апсолутна величина (MV)1.11[2]
Податоци [4]
Маса2,05 ± 0,09 M
Полупречник8,31 ± 0,32 R
Површ. грав. (log g)3,03 ± 0,05
Сјајност44,7+7,8
6,7
L
Температура4.983 ± 18 K
Вртежна брзина (v sin i)2,03 ± 0,85 км/с
Старост1,07 ± 0,15 Гг.
Други ознаки
g Cyg, 71 Cyg, BD+45°3558, FK5 807, HD 204771, HIP 106093, HR 8228, SAO 50934[5]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

71 Лебедѕвезда во северното соѕвездие Лебед, на растојание од 212 светлосни години од Сонцето.[1] 71 Лебед е Флемстидовата ознака; а пак Бајеровата ознака е g Cygni.[5] Може да се види со човековото око како, портокалова ѕвезда со привидна величина од 5,22.[2] Ѕвездата се приближува кон Земјата со околусончева радијална брзина од −21.5 км/с.[4]

Со проценета старост од една милијарда години,[4] станува збор за развиена џиновска ѕвезда од спектрален тип K0− III,[3] што пак значи дека оваа ѕвезда го согорелаводородот во јадрото и со тоа нараснала. Станува збор за црвеногрутчест џин, што пак укажува дека ѕвездата е на хоризонталната гранка на Херцшпрунг-Раселовиот дијаграм и создава енергија преку хелиумово соединување во јадрото.[6][7] Оваа ѕвезда е двојно поголема маса од онаа на Сонцето и со полупречник 8 пати поголем од Сончевиот. Нејзината сјајност е 45 пати поголема од сјајноста на Сонцето од нараснатата фотосфера при делотворна температура од 4.983 K.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  3. 3,0 3,1 Keenan, Philip C.; McNeil, Raymond C. (1989), „The Perkins catalog of revised MK types for the cooler stars“, Astrophysical Journal Supplement Series, 71: 245, Bibcode:1989ApJS...71..245K, doi:10.1086/191373.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Jofré, E.; и др. (2015), „Stellar parameters and chemical abundances of 223 evolved stars with and without planets“, Astronomy & Astrophysics, 574: A50, arXiv:1410.6422, Bibcode:2015A&A...574A..50J, doi:10.1051/0004-6361/201424474.
  5. 5,0 5,1 „71 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  6. Mishenina, T. V.; и др. (September 2006), „Elemental abundances in the atmosphere of clump giants“, Astronomy and Astrophysics, 456 (3): 1109–1120, arXiv:astro-ph/0605615, Bibcode:2006A&A...456.1109M, doi:10.1051/0004-6361:20065141.
  7. Valentini, M.; Munari, U. (November 2010), „A spectroscopic survey of faint, high-Galactic-latitude red clump stars. I. The high resolution sample“, Astronomy and Astrophysics, 522: A79, arXiv:1007.0207, Bibcode:2010A&A...522A..79V, doi:10.1051/0004-6361/201014870.