Прејди на содржината

HD 205349

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 205349
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 33м &1000000000000017900000017,9с[1][2]
Деклинација +45° 51′ &1000000000000001500000015″[1][2]
Прив. величина (V) 6.25[1][2]
Особености
Спектрален тип K1Ib[1][2]
U−B Боен показател 2.03[1][2]
B−V Боен показател 1.81[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)2.03 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -5 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+45 3584,SAO 51027,HD 205349,HR 8248
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 205349 (BD + 45 3584, SAO 51027, HR 8248) — ѕвезда со привидна величина од 6.25, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 33м &1000000000000001789999917,9с и деклинација +45° 51′ &1000000000000001500000015″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.