Прејди на содржината

HD 199611

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 199611
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 56м &1000000000000025500000025,5с[1][2]
Деклинација +50° 43′ &1000000000000004300000043″[1][2]
Прив. величина (V) 5.81[1][2]
Особености
Спектрален тип F0III[1][2]
U−B Боен показател 0.04[1][2]
B−V Боен показател 0.3[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.04 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -15 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+50 3233,SAO 33004,HD 199611,HR 8025
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 199611 (BD + 50 3233, SAO 33004, HR 8025) — ѕвезда со привидна величина од 5.81, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 56м &1000000000000002550000025,5с и деклинација +50° 43′ &1000000000000004300000043″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.