Прејди на содржината

Глизе 806

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gliese 806
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 45м &1000000000000041000000004,10с
Деклинација +44° 29′ &1000000000000566600000056,66″
Прив. величина (V) +10.84
Особености
Спектрален тип M1.5V
Астрометрија
Оддалеченост40.75 сг
(12.5 пс)
Податоци
Маса0.48 M
Полупречник0.44 R
Сјајност0.027 L
Температура3.540 K
Други ознаки
HIP 102401, GJ 806, TYC 3178-00633-1, 2MASS J20450403+4429562
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Глизе 806 црвена џуџеста ѕвезда во соѕвездието Лебед, која се наоѓа приближно на растојание од 41 светлосна година од Сонцето. За ѕвездата постои сомнеж дека има придружник, чие постоење сè уште не е потврдено.

Планетен придружник?

[уреди | уреди извор]

Според Марси и Бениц (1989) [1] забележале можна периодичност од 416 денови, што пак е знак за можно присуство на масивно планетарно тело со минимална маса 11 пати поголема од онаа на Јупитер. До денсе планетата останува непотврдена.

Планетарен систем Глизе 806[1]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(Ден)
Занесеност Наклон Полупречник
b (непотврдено) ≥11 MJ 0.878 416 0.2
  1. 1,0 1,1 Marcy & Benitz; Benitz, Karsten J. (1989). „A search for substellar companions to low-mass stars“. Astrophysical Journal, Part 1. 344 (1): 441–453. Bibcode:1989ApJ...344..441M. doi:10.1086/167812.