Кеплер-43

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-43
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 00м &1000000000057803400000057,8034с[2]
Деклинација +46° 40′ &1000000000000566500000005,665″[2]
Прив. величина (V) 13.96[3]
Особености
Спектрален тип G0V~G0IV[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −3,003 ± 0,025[2] млс/г
Дек.: 0,193 ± 0,026[2] млс/г
Паралакса (π)0.9653 ± 0.0139[2] млс
Оддалеченост3.380 ± 50 сг
(1.040 ± 10 пс)
Податоци
Маса1.32±0.09[3] M
Полупречник1.42±0.07[3] R
Сјајност[3] L
Температура6041±123[3] K
Вртење12,851 ± 0,053[5]
Вртежна брзина (v sin i)5.5±1.5[3] км/с
Други ознаки
Kepler-43, KOI-135, KIC 9818381
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци
KIC— податоци

Кеплер-43 или KOI-135ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Сместена е на небесните координати: ректасцензија 19ч 00м &1000000000057803400000057,8034с и деклинација +46° 40′ &1000000000000566500000005,665″.[6] Со привидна величина од 13,996,[3] оваа ѕвезда е премногу темна за да се забележи со човековото око.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Мисијата Кеплер забележала планета во премин околу оваа ѕвезда и истатае потврдена со мерења на радијалната брзина направени од страна на SOPHIE наставен на 1,93 m телескоп при опсерваторијата Горна Прованса.[7]

Планетарен систем Кеплер-43[4]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 3,23±0,19 MJ 0,0449 3,024095

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-43b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-43“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2014-03-04, Посетено на 2011-12-06
  5. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S. (2013). „Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators“. The Astrophysical Journal Letters. 775 (1). L11. arXiv:1308.1845. Bibcode:2013ApJ...775L..11M. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11.
  6. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-14.
  7. Bonomo, A. S.; и др. (2012). „SOPHIE velocimetry of Kepler transit candidates. V. The three hot Jupiters KOI-135b, KOI-204b, and KOI-203b (alias Kepler-17b)“. Astronomy and Astrophysics. 538. A96. arXiv:1110.5462. Bibcode:2012A&A...538A..96B. doi:10.1051/0004-6361/201118323.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000000000000000м &1000000000005781000000057,810с, +&1000000000000004600000046° &1000000000000004000000040′ &1000000000000056200000005,62″