HD 202314

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 202314
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 14м &1000000000000010300000010,3с[1][2]
Деклинација +29° 54′ &100000000000000040000004″[1][2]
Привидна величина (V)6.17[1][2]
Особености
Спектрален типG6Ib-IIaCa1Ba0.3[1][2]
U−B боен показател0.81[1][2]
B−V боен показател1.09[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.81 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -5 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+29 4354,SAO 89549,HD 202314,HR 8126
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 202314 (BD + 29 4354, SAO 89549, HR 8126) — ѕвезда со привидна величина од 6.17, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 14м &1000000000000001030000010.3с и деклинација +29° 54′ &1000000000000000400000004″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.