Прејди на содржината

NGC 6857

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6857
{{{опис}}}
Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 1 м 48 с
Деклинација +33° 31' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,4
Физички податоци
Привидни димензии 0,63' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 септември 1784
Други ознаки PK 70+1.2, Sh2-100, not a PN

NGC 6857оддавна маглина во соѕвездието Лебед, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6857 се споменува и како PK 70+1.2, Sh2-100, not a PN.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 5 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6857 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 11,4 m.[2] NGC 6857 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,63'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 1 м 48 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 31' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6857 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 119; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2674. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 200.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]