V1057 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1057 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 58м &1000000000005373200000053,732с[1]
Деклинација +44° 15′ &1000000000000285400000028,54″[1]
Привидна величина (V)11.660[1]
Особености
Спектрален типF7/G3 I/IIe[2]
B−V боен показател3,8[1]
Променлив типFU Ori[1]
Други ознаки
V1057 Cyg
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1057 Лебед (V1057 Леб) — FU Орион-тип на променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед.[1] припаѓа на спектралниот тип F и има приближна светлосна величина од 11,660.[1] Станува збор за втората забележана FU Орион-тип на променлива ѕвезда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 V* V1057 Cyg -- Variable Star of FU Ori type, database entry, SIMBAD. Accessed on line July 1, 2009.
  2. Herbig, G. H.; Petrov, P. P.; Duemmler, R.. High-Resolution Spectroscopy of FU Orionis Stars. „The Astrophysical Journal“ том  595: 384. doi:10.1086/377194. Bibcode2003ApJ...595..384H.