HD 196852

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 196852
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 38м &1000000000000059500000059,5с[1][2]
Деклинација +30° 20′ &100000000000000040000004″[1][2]
Привидна величина (V)5.68[1][2]
Особености
Спектрален типK2III[1][2]
U−B боен показател0.99[1][2]
B−V боен показател1.09[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.99 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 13 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.013 mas
Други ознаки
BD+29 4121,SAO 70323,HD 196852,HR 7904
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 196852 (BD + 29 4121, SAO 70323 HR 7904) — ѕвезда со привидна величина од 5.68, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 38м &1000000000000005950000059.5с и деклинација +30° 20′ &1000000000000000400000004″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.