HD 181096

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 181096
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 16м &1000000000000051400000051,4с[1][2]
Деклинација +46° 59′ &1000000000000005700000057″[1][2]
Привидна величина (V)6[1][2]
Особености
Спектрален типF6IV:[1][2]
U−B боен показател-0.01[1][2]
B−V боен показател0.44[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.01 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -44 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.018 mas
Други ознаки
BD+46 2658,SAO 48278,HD 181096,HR 7322
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 181096 ('BD + 46 2658, SAO 48278, HR 7322') — ѕвезда, со привидна величина од 6, во соѕвездието Лебед, со ректасцензија 19ч 16м &1000000000000005139999951.4с и деклинација +46° 59′ &1000000000000005700000057″ .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.