HD 203245

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 203245
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 19м &1000000000000028800000028,8с[1][2]
Деклинација +49° 30′ &1000000000000003700000037″[1][2]
Привидна величина (V)5.76[1][2]
Особености
Спектрален типB6V[1][2]
U−B боен показател-0.48[1][2]
B−V боен показател-0.15[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.48 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -23 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.001 mas
Други ознаки
BD+48 3345,SAO 50713,HD 203245,HR 8161
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 203245 (BD + 48 3345, SAO 50713, HR 8161) — ѕвезда со привидна величина од 5.76, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 19м &1000000000000002880000028.8с и деклинација +49° 30′ &1000000000000003700000037″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.