Прејди на содржината

HD 203644

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 203644
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 22м &100000000000000040000000,4с[1][2]
Деклинација +49° 23′ &1000000000000002000000020″[1][2]
Прив. величина (V) 5.69[1][2]
Особености
Спектрален тип K0III[1][2]
U−B Боен показател 1.02[1][2]
B−V Боен показател 1.1[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.02 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -2 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.011 млс
Други ознаки
BD+48 3357,SAO 50761,HD 203644,HR 8185
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 203644 (BD + 48 3357, SAO 50761, HR 8185) — ѕвезда со привидна величина од 5.69, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 22м &1000000000000000040000000,4с и деклинација +49° 23′ &1000000000000002000000020″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.